1. Předem bychom Vám chtěli poděkovat za to, že bylo možné s Vámi udělat rozhovor. Mohla byste se nám představit?
Jmenuji se Zuzana Míková a jsem kastelánka na hradě Český Šternberk.
2. Jak dlouho jste kastelánem?
Na hradě pracuji více než 10 let.
3. Jak jste se, k tak krásnému povolání dostala?
K této práci jsem se dostala náhodou. Vyrůstala jsem v Českém Šternberku a můj vztah k hradu byl velmi osobní. Když jsem se dozvěděla, že na hradě hledají nového kastelána, byla to pro mne výzva, kterou nešlo nevyužít.
4. Je Vaše práce náročná? Co pracovní doba?
Náročná je zodpovědnost a různorodost, kterou s sebou tato práce přináší.
Pracovní dobu je nutné přizpůsobit podmínkám a potřebám hradu.
5. Mohla byste nám říci něco z historie hradu?
Hrad Český Šternberk byl vybudován v raněgotickém slohu na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou Zdeslavem z rodu Divišovců v roce 1241. Jméno jednoho z prvních kamenných hradů v Čechách bylo odvozeno z erbovního znaku Divišovců, zlaté osmihroté hvězdy a zakladatel Zdeslav i jeho potomci se od té doby píší „ze Sternberga“. Je pozoruhodné, že hrad je podnes v držení Sternbergů, kteří ho před téměř 770 lety založili.
Středověký ráz stavby byl během staletí zastřen dobovými úpravami, zejména pozdně gotickou přestavbou po dobytí hradu vojsky Jiřího z Poděbrad r. 1467 a honosnými raněbarokními doplňky v druhé polovině 17. století.
6. Navštěvují Český Šternberk nejen české obyvatelstvo? Kolik národností již navštívilo Váš hrad?
V posledních letech navštíví hrad více jak 100.000 návštěvníků ročně. V roce 2009 tvořili 60% čeští návštěvníci, ale v roce 2008 pouze 40%. Jezdí k nám turisté z celého světa. Prohlídky nabízíme ve 4 jazycích a doprovodný text máme v 10 jazycích.
7. Jaké chystáte novinky na letošní sezonu 2010?
V roce 2010 bude na hradě nově otevřena výstava historických kočárků pro děti a panenky z let 1860 -1960. Kromě kočárků si návštěvníci budou moci prohlédnout i dobové oblečení na miminka, zavinovačky, polštářky a nádobí pro panenky. Zahájena bude 29.5.2010 a potrvá do 29.8.2010.
8. Na Českým Šternberku, je vždy bohatý kulturní program. Na co se osobně nejvíce těšíte?
23.-24.10.2010 se uskuteční „Putování šternberskou historií“. Jedná se o kostýmované prohlídky. V každé místnosti expozice se odehrávají scénky z historie hradu, nebo rodu Sternbergů. Účinkujících je téměř padesát a většinou jsou to současné, nebo bývalé průvodkyně a ostatní zaměstnanci. Letos se bude konat již pátý ročník a osobně mne velice těší úspěch této akce, při které se baví jak účinkující, tak hlavně návštěvníci hradu.
9. Jak postupujete při plánování těchto akcí?
Tato akce vznikla na základě přání průvodkyň, které po celý rok podávají výklad o historii a alespoň jedenkrát v roce chtěly pojmout prohlídky netradičně. Vzhledem k ohlasu, který byl na tuto akci, jsme z ní udělali tradici.
10. Jaká největší katastrofa (událost) postila toto místo?
Hrad byl během staletí dvakrát dobyt a pobořen.
11. Které místo na hradě máte vy osobně nejraději?
V nejbližším okolí hradu je několik obranných věží a jedna z nich „Jižní předsunutá bašta s břitem“ (tzv. Hladomorna) slouží jako vyhlídková věž. Je to úžasné místo s krásným výhledem do okolí.
12. Které místo na hradě máte vy osobně nejméně ráda a proč?
Hradní věžičku. Přístup je tam úzkým otvorem obývaným spoustou pavouků a občas i netopýrů. J (Takže věžička za to v podstatě nemůže.)
13. Každý hrad nebo zámek má to své strašidlo, nalezneme ho i u Vás?
V Českém Šternberku strašidlo nemáme. Na tuto častou otázku odpovídám, že na hradě žili slušní a milí lidé, a tak žádné strašidlo u nás nemělo šanci.
14. Co byste uvedla jako největší lákadlo Českého Šternebrku pro návštěvníky našeho webu?
Hrad Český Šternberk je soukromý. Majitel pan Zdeněk Sternberg se co nejlépe stará o to, aby vše zůstalo zachováno v co nejvěrnější podobě a naším společným cílem je, aby se zde návštěvníci cítili opravdu jako „na návštěvě“. Expozice není zařízena muzeálně, ale snažíme se ukázat, jak se v těchto prostorách dříve žilo a bydlelo .
15. Máte nějaké sdělení, co byste ráda předala dál čtenářům tohoto rozhovoru?
Ráda bych pozvala všechny k návštěvě hradu Český Šternberk, který je oprávněně nazýván „Perlou Posázaví“.
Přeji všem návštěvníkům historických památek, aby se setkávali nejen s krásnými architektonickými stavbami, hodnotnými sbírkami uměleckých předmětů, které nám zanechali naši předkové, ale aby odcházeli s dobrým pocitem, že se na těchto památkách setkávají s lidmi fundovanými, pro které je potěšení předávat informace o historii místa, na kterém žijí a pracují.
Velice Vám děkujeme za Váš čas a rozhovor.
Hrad Český Šternberk 1
257 27 Český Šternberk
tel. 317 855 101
fax. 317 855 118
|