Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.

Gerlachovský štít

13.7.2019

Gerlachovský štít je se svou nadmořskou výškou 2655 metrů nad mořem nejvyšším vrcholem Slovenské republiky. Dříve byl nejvyšším vrcholem Československa. Gerlachovský štít se nachází ve Vysokých Tatrách a název štítu vychází z názvu tatranské obce Gerlachov.

Na Gerlachovský štít jen s průvodcem

Na vrchol Gerlachovského štítu nevede turistická trasa (což znamená, že se na něj nelze dostat po turistické značce) a výstup je možný jen s horským průvodcem. Přítomnost horského průvodce jednak nařizuje návštěvní řád národního parku a hlavně horský průvodce je nutný i pro bezpečnost. Gerlachovský štít není radno podceňovat.

Kdo je horský průvodce?

Horský průvodce, někdy také nazýván horský vůdce, je profesionální doprovod turistů v náročném horském terénu, který zajišťuje především bezpečnost skupiny. Horským průvodcem nemůže být kdokoliv. Certifikát lze získat na základě vykonání zkoušek horských vůdců a splněním dalších podmínek. Od horského průvodce, který nás provázel pří výstupu na Gerlachovský štít víme, že například jedna z podmínek pro udělení licence horského vůdce je zkušenost s výstupem na nějakou „osmi-tisícovku“. Jedná se tedy o dostatečně zkušeného člověka, který má nejen teoretické znalosti.

Horského průvodce je nutné objednat a domluvit s ním termín. Nejen, že je nařízená přítomnost horského vůdce, ale také je určen maximální počet členů ve skupině, kterou horský průvodce provází. Více lze nalézt na webu spolku horských vůdců.

Správci národního parku regulují počet osob, který může denně na vrchol Gerlachovského štítu vystoupat. Horský průvodce mimo jiné zajistí také agendu s tím spojenou. Nahlásí počet osob v daný termín a tím i zarezervuje výstup. Horského průvodce je tedy dobré zajistit s dostatečným předstihem a domluvit s ním i termín.

Horský průvodce zajistí také potřebnou výbavu. Především horolezecký úvazek (říká se mu „sedák“) a jistící lano. Přestože výstup na Gerlachovský štít nevede po horolezecké cestě, uvedená výbava je v některých částech trasy nutná, i když jen pro jištění v případě pádu.

Výstup na Gerlachovský štít

Pokud si netroufáte na Gerlachovský štít, ale uvažujete spíše nad méně náročnými trasami ve Vysokých Tatrách, doporučujeme web www.cestovatele.info, kde jsou tipy na tůry nejen ve Vysokých Tatrách.

Výstup začíná brzy kolem 5. až 6. hodiny ráno u horského hotelu Sliezsky dom. Sliezsky dom se nachází na Tatranské magistrále a jedná se o nejbližší horskou chatu u Gerlachovského štítu. Nejlepší je mít noc před výstupem na Gerlachovský štít zajištěn nocleh na Sliezskom domě. Obvyklá cesta na Gerlachovský štít vede přes Velický žlab, kde se projde nejprve kolem nedalekého Velického plesa a před Velickým vodopádem se sejde ze značené turistické trasy. U skalní stěny Velická próba se nasazují horolezecké úvazky a všichni členové skupiny se společně s horským průvodcem spojují na celý zbytek cesty lany. Cesta vede několikrát po skobách sloužících jako žebřík, mnohdy se člověk drží skály i rukama. Z Gerlachovského štítu se sestupuje Batizovským žlabom, kde se u Batizovského plesa přejde na červenou turistickou značku – Tatranskou magistrálu, po které se dojde zpět na Sliezsky dom. Konkrétní volba trasy záleží na horském průvodci a jeho úvaze s ohledem na počasí a jiné podmínky. Od odchodu ze Sliezskeho domu k příchodu k němu je potřeba si vyčlenit asi 8 hodin, což je doba výstupu a sestupu i s přestávkami.

Také je důležité pěkné počasí, které se bohužel nemůžete objednat. Jak vypadá vrchol Gerlachovského štítu při viditelnosti ani ne patnáct metrů, vidíte na fotografii. Pisatel tohoto textu neměl na počasí štěstí.

Závěr

Výstup na Gerlachovský štít není dobré podceňovat, na druhou stranu není nutné se jej bát. K výstupu na Gerlachovský štít je nutné přistupovat zodpovědně, ostatně jako při jakémkoliv pohybu v horském terénu. Kdo se rozhodne navštívit Gerlachovský štít, měl by mít dobrou fyzickou kondici a zkušenost alespoň s některými tatranskými vrcholy. Výbavu zajišťuje horský průvodce, kterého je nutné si objednat. Sebou je nutné mít samozřejmě vhodnou horskou obuv, rukavice (i v létě), pokud nebudete mít přilbu, tak i čepici. Oblečení do deště i zimy. Dostatek tekutin a něco na jídlo. Přece jen se jedná o přibližně osmi hodinovou túru.

Pojištění

Ještě na jednu věc je nutné upozornit. Při jakémkoliv pobytu v zahraničí je dobré mít cestovní připojištění. Záleží jakou pojistku uzavřete. Běžné turistické pojištění s největší pravděpodobností nepokrývá výstup na Gerlachovský štít. Některé pojišťovny považují turistiku v nadmořské výšce nad 2500 metrů za vysokohorskou turistiku, nikoliv za „normální“ turistiku. Je tedy nutné ověřit, jestli se na VHT vztahuje vaše pojistka a hlavně, pokud vůbec dle podmínek pojišťovny je výstup na Gerlachovský štít chápán jako turistika. Trasa totiž nevede po turistické trase, je to tedy pohyb mimo značenou turistickou trasu, v nadmořské výšce až 2655 metrů nad mořem a s pomocí horolezecké výbavy. Na druhou stranu nejedná se o horolezeckou cestu. Je nutné se přesně informovat jakou pojistku je potřeba uzavřít. Rozhodně se vyplatí si pár korun, i kdyby jen na jeden den, připlatit. Je tedy potřeba se nejen připojistit, ale také mít jistotu, že pojistka se vztahuje i na výstup na Gerlachovský štít



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů