Ve vinařské obci na severním úpatí Pálavy ve svahu nad řekou Dyjí bylo odkryto světoznámé sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné. Toto naleziště z období 30 000 – 25 000 let před n. l. bylo prozkoumáno zejména v letech 1924 – 1973. Badatelé zde našli pravé poklady. Bylo zde nalezeno několik tisíc kamenných nástrojů, různých škrabadel, rydel, nožů, pilek i vrtáků a více než dva tisíce plastik a jejich zlomků. Jednalo se o plastiky zvířat, portrét lidské hlavy a v roce 1925 zde byla nalezena i světově proslulá Věstonická venuše. Čím se tato drobná, necelých 11 centimetrů vysoká plastika ženy liší od podobných venuší, kterých bylo v prostoru od Francie po Sibiř nalezeno již několik set? Věstonická venuše je totiž jedinečná tím, že byla uhnětena ze zvláštní modelářské hmoty, sestávající z drcené mamutoviny, hlíny a tuku a je tak jedním z prvních dokladů pravěké keramiky.
V této archeologické lokalitě bylo objeveno i několik přístřešků se zaobleným dnem, přičemž zbytky jedné pravěké chaty byly označeny za nejstarší výtvarný ateliér v naší zemi. V chýši totiž archeologové nalezli zbytky hliněné pece, zlomky plastik či kousky modelářské hlíny. V prostoru této lokality bylo nalezeno taky množství mamutích kostí. K významnému objevu došlo taky v roce 1986, kdy zde byl nalezen hrob tří mladých pravěkých obyvatel.
V obci Dolní Věstonice bylo v barokní budově radnice ze 17. století zřízeno archeologické muzeum. Je zde umístěna expozice Věk lovců a mamutů. Jsou zde kostěné i kamenné předměty a umělecky zpracované předměty a plastiky, které přibližují návštěvníkům způsob života lovců mamutů. Mezi uměleckými předměty z této doby můžete spatřit i kopii slavné Věstonické venuše. Je zde umístěna rekonstrukce pravěkého obydlí a taky je zde rekonstrukce hrobu tří zdejších mladých pravěkých obyvatel, významného nálezu z roku 1986. Zdejší archeologické muzeum je otevřeno v dubnu a říjnu o sobotách a nedělích, v květnu až září denně mimo pondělí.
Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz
|