Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je.

Svatý Martin je patronem vinařů

7.11.2010

 

Martin je velmi oblíbené mužské jméno nejenom u nás, ale i na celém světě. Vždyť taky mnohé z vás sdílejí společnou domácnost s nějakým tím Martinem, ať již je to přítel, manžel, nebo třeba syn. Na Martina vyhlížejí děti, ale i mnozí dospělí ven. Zdalipak přijede Martin na bílém koni a po roce zase nastanou zimní radovánky?

Svatý Martin se narodil okolo roku 316, v rodině vysloužilého římského setníka, v Panonii, v dnešním Maďarsku. Již v patnácti letech vstoupil do římského jízdního pluku a byl odvelen do Galie, dnešní Francie. Brzy se stal římským důstojníkem, který měl silné sociální cítění. Dle legendy v v chladné noci u městské brány v Amiens spatřil třesoucího se žebráka. Poněvadž u sebe neměl ani jídlo, ani peníze, mečem rozetnul svůj důstojnický plášť a polovinu daroval promrzlému žebrákovi. V noci se mu zjevil Spasitel, který pravil. „Oblékl mě Martin, ještě nepokřtěný. Svatý Martin vystoupil z armády, dal se pokřtít a stal se křesťanem. Žil jako mnich a i když jej věřící z Tours v roce 371 zvolili svým biskupem, zůstal i nadále velmi skromný a přebýval v malé chatrči u řeky Loiry. Svatý Martin zemřel roku 397, ve věku 81 let a část jeho ostatků se zachovala v bazilice sv. Martina v Tours. Poněvadž na svatého Martina je už možno ochutnat mladé víno z nové úrody, stal se sv. Marin vůbec prvním patronem vinařů. Je však rovněž patronem například měst Stuttgartu a Mohuče, vojáků, tkalců a žebráků. Na Slovensku, v Bratislavě, v gotickém chrámu sv. Martina, bylo korunováno 18 uherských králů a královen.

Na sv. Martina čeleď opouštěla sjednanou službu a dostávala mzdu. Pak si hledala nového hospodáře, popřípadě o rok prodlužovala dohodu se stávajícím hospodářem. Na tento svátek odcházející čeleď taky dostávala velké buchty s mákem, nebo povidly. Konalo se tradiční svatomartinské posvícení, ke kterému neodmyslitelné patřila pečená husa. Peklo se taky svatomartinské pečivo, rohlíky, podkovy sv. Martina, kterým obdarovávaly dívky své chlapce. A ještě trocha pranostiky, která se váže k datu 11. 11., na svátek sv. Martina.

Na svatého Martina, kouřívá se z komína.
Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
O svatém Martině, mladé víno zkusíme.

Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů