Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.

Turistické značky a jejich značení

27.1.2011

Každý turista, výletník, nebo sportovní nadšenec se již při toulání po krásách České republiky určitě setkal s turistickým značením. Málo kdo však ví, že turistické značení pochází z bývalého území Československa, od kterého značení následně přebraly ostatní země.

Historie:
Historicky první česká turisticky značená cesta vznikla 11. května roku 1889, kdy jí vyznačil Klub českých turistů ihned rok po svém založení. Tato turistická trasa vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Dnes se trasa nachází na dně Štěchovické přehrady. Následující červená trasa, vznikající ve stejném roce, která vedla okolo Karlštejna byla označena pořadovým číslem 0001 a existuje dodnes. Do roku 1938 vznikla hustá síť turistických tras, avšak následné období druhé světové války znamenalo značnou krizi. Síť značek nebyla obnovována a systém značení byl silně narušen. Dne 8. ledna 1954, na základě Usnesení vlády o nové organizaci turistiky a cestovního ruchu v ČSR byla pověřena ke značení turistických tras ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy). Díky finančním dotacím mohl svaz pomalu obnovit a sjednotit turistické značení. Postupem času došlo ke zřízení nových směrovek a nástěnných map. Od roku 1997 je vše financováno od sponzorů a také z rozpočtu odboru Cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.

Způsoby značení turistických tras:
Turistické značky jsou v současné době upraveny československými státními normami a jsou vedeny obousměrně. Zpravidla jsou značky umísťovány tak, aby byly vždy viditelné z pohledu trasy. Pokud se jedná např. o rozcestí je trasa upravována dvěma značkami. Jedna je umístěna při příchodu k rozcestí a následná potvrzovací značka je umístěna ihned po odbočení. Značky by však neměli překročit 250m rozmezí.

Klub českých turistů nejčastěji používá tzv. způsob značení, který je označován jako „Pásový“. Jedná se o zobrazení 4 barev – červené (dálkové nebo hřebenové trasy), modré (významnější trasy), zelené (místní trasy) a žluté( krátké trasy, spojovací cesty a zkratky). Tyto značky jsou nejčastěji namalované na sloupech, stromech a jiných pevných objektech. Značka se skládá z barevného pásu, který je na hoře i dole rovnoběžně obklopen bílým pásem. Pokud značka určuje i směr, je doplněna o šipku. Pokud se trasa spojí s jinou barevně označenou trasou, jsou pak značky spojené do jedné.

Způsobů značení je hned několik, od klasických turistických značek až po směrovky, tabulky, vývěsné laminované mapy, a tak ani nevíte, že na ně narážíte i v běžném občanském životě. V České republice je evidováno přes 300 naučných stezek (zhruba 38.500 km pěších tras a 1.240 km lyžařských tras). Většina z nich je však v neudržovaném stavu.

Doufáme, že toto malé shrnutí Vás nastartuje v objevování krás České republiky pomocí turistických tras. Pokud byste nevěděli kam vyrazit na výlet, trochu inspirace můžete nalézt v našich tipech na výlet.



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů