Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je.

Masopust

6.2.2011

Masopust  (na Moravě fašank nebo fašinek) bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. O masopustních radovánkách se u nás dochovaly písemné zprávy již ze 13. století. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný "tučný čtvrtek". Právě poslední dny masopustu si lidé nejvíce užívali. Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Typickou fašankovou obchůzkou je v Česku průvod masek. Chodí se od domu k domu, účastníci reje jsou hoštěni jídlem, pitím a obdarováváni penězi, masopustní průvod je doprovázen muzikou a tancem.

Každá maska dříve mívala svůj význam a funkci. Nezbytnou postavou průvodu byl biřic, který průvod vedl. Nejznámější fašankovou maskou byla maska medvěda, jemuž se přisuzovaly magické vlastnosti a to především plodnost, která mohla být přenesena na ženy i celé hospodářství. Masopustní maska byla často prostředkem výsměchu a kritiky některých lidských vlastností a neřestí. Masopust končil  vždy v noci před Popelečnou neboli Škaredou středou (název Popeleční středa je od tzv. "udílení popelce". Popelec je popel ze starých ratolestí jehněd, posvěcený na Květnou neděli předešlého roku). Každý si poslední dny masopustu dopřával dosytosti bujarého veselí, zpěvu, tance - a pochopitelně i jídla a pití, všechny hospodyně chystaly sladké koblihy, boží milosti a šišky a hospodáři měli po ruce dobrou pálenku, většinou se o  masopustu také dělali zabíjačky, příbuzní a sousedi si navzájem posílali výslužku, aby ochutnali a porovnali, čí jitrnice a další zabíjačkové dobroty jsou lepší. Po masopustu  pak následoval dlouhý čtyřicetidenní  půst.

Masopustní pranostiky:

Masopust na slunci - pomlázka u kamen.
Masopust na slunci - pomlázka v senci.
Svítí-li o masupustě, bude pěkná pšenice a žito podzimní.
Svítí-li slunce na bláznivé masopustní dni, bude pěkná pčenice i žito.
Konec masopustu jasný - len krásný.
Krátký masopust - dlouhá zima.

I vy se vydejte na výlet a poznejte na vlastní kůži jak má vypadat takový pravý masopust, nechte se inspirovat na našich stránkách, kde v sekci akce narazíte na různé masopustní radovánky po celé České republice, např.

Pardubický kraj – Veselý kopec – Masopust - 19.2. 2011
Jihomoravský kraj – Hustopečský masopust - 5.3.2011
Liberecký kraj – Masopust na Rychtě – Vísecká rychta kravaře - 5.3.2011
Středočeský kraj – Poberounský masopust – 5.3.2011
Karlovarský kraj – Staroměstský masopust - 5.3.2011
Jihočeský kraj – Českokrumlovský masopust - 5.3.2011 – 8.3.2011

Autor: Peťulie



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů