Hornické muzeum Příbram připravilo zejména pro děti na jarních prázdninách poutavý program věnovaný jednomu z typických příbramských řemesel – voskařství.
Úvodní část seznámí s principy magického myšlení našich předků a s historií tohoto řemesla spojenou s prezentací fotografií a dobových nástrojů používaných ve voskařské dílně i finálních výrobků. V praktické části bude možné si pod odborným vedením vlastnoručně vyzkoušet výrobu svíček stáčených z voskových plátů, lití voskových obětin do forem nebo tvoření vlastní obětiny z modelovací hmoty (vybrané výrobky si lze odnést s sebou domů). Na závěr proběhne zábavný kvíz dle získaných poznatků a zkušeností.
Termín konání v úterý 1. března a ve čtvrtek 3. března od 14 hodin v přednáškovém sále dolu Vojtěch na Březových Horách. Vstupné 10 Kč za osobu. Dnes již zapomenuté řemeslo se věnovalo zpracování včelího vosku, z nějž mistři voskaři vyráběli především svíčky, dekorativní předměty a takzvané obětiny. Jelikož včelímu vosku byly odpradávna přisuzovány zvláštní, někdy až magické vlastnosti, byla „zázračná“ moc přičítána rovněž předmětům z něj vytvořeným. Voskaři pracovali v Příbrami od konce 17. století až do roku 1950 a odbyt jejich výrobků byl spojen především s poutěmi na Svatou Horu.
|