Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.

Cyklovýlet: Z Písku za Janem Žižkou a Josefem Švejkem

26.3.2011

Písek – Hradiště 1 km – Zátaví 5 km – Kestřany 7 km – Lhota u Kestřan 8 km – Sudoměř 11 km – Ražice 15 km – Putim 18 km – Písek 23 km.

Za slavným husitským vojevůdcem Janem Žižkou, a ve světě snad nejznámější českou literární postavou Josefem Švejkem, se vydáme na této naší okružní cyklotrase. Začíná v Písku, kde také končí, měří 23 km, je nenáročná, vede mírně kopcovitou krajinou a je vhodná pro rodiny s dětmi. Trasa vás povede po málo frekventovaných silnicích II. a III. třídy, je značena silničními ukazateli a na její projetí si rezervujte zhruba 3 hodiny..

Výchozím místem naší trasy ve městě Písku je náměstíčko u kostela Narození Panny Marie, poblíž křižovatky ulic Bakaláře, Píseckého a Gregorovy, kde se nachází parkoviště. Vyjedete právě Gregorovou ulicí a dále pokračujete ulicí Hradišťskou do obce Hradiště. Severně od obce se zdvíhá Hradišťský vrch 478 m.n.m. Následně pak silnicí III. třídy pojedete kolem toku řeky Otavy do obce Zátaví a Kestřany.

V obci Kestřany je v čistém a klidném prostředí pěkný výhled na panorama Šumavy. Přes Kestřany protéká zlatonosná řeka Otava, která je vhodná ke koupání. Hlavní zajímavostí Kestřan však jsou tři tvrze – dvě z nich se zachovaly a třetí byla přestavěna na zámek. Horní tvrz, stojící na mírném návrší, je starší ze 13. století, má dvě věže a kapli. Tvrz je obklopena hradbou s okrouhlou nárožní baštou. Dolní tvrz pochází z 15. století, má jednu věž a je obklopena hradbou taky s okrouhlou baštou. Tvrze jsou pěkným příkladem středověkých zemanských sídel, ale potřebovaly by opravit. Třetí tvrz byla v polovině 17. století přestavěna na barokní zámek, který byl poškozen zemědělskou výrobou. V obci najdete taky barokní kostel sv. Kateřiny.

Z obce Kestřany pojedete silnicí III. třídy do osady Lhota u Kestřan, za ní je rozložen rybník Řeřabinec, který se svým přilehlým okolím, loukami, tůněmi a zatopenými lomy tvoří národní přírodní rezervaci.

A nyní již na vás pomalu začíná dýchat část velkolepé minulosti národa českého. Cestou z Lhoty u Kestřan přijíždíte na křižovatku a na ní se vydáte směrem na obec Sudoměř. Tato obec je známá z učebnic dějepisu tím, že zde dne 25. 3. 1420 byla svedena první legendární bitva husitské epochy, u níž husité vedení Janem Žižkou porazili přesilu obrněných královských bojovníků. Jihovýchodně od vsi, na hrází rybníka Škaredý, připomíná tuto bitvu majestátní 16 m vysoký žulový pomník Jana Žižky z Trocnova od sochaře E. Kodeta z roku 1925. Ze Sudoměře se vrátíte asi 2 km zpět stejnou cestou, kterou jste přijeli a pak již dojedete do obce Ražice. Zde stojí několik stavení ve stylu jihočeského lidového baroka. O Ražicích se zmiňuje Josef Švejk ve svém proslulém dialogu se služebnou, které se chytá ukrást psa. Z Ražic pojedete silnicí II. třídy č. 140 směrem na Putim, další obec, kterou proslavila kniha O osudech dobrého voják a Švejka. Spisovatel Jaroslav Hašek totiž Putim velmi dobře znal, neboť zde jezdil na prázdniny ještě jako malý chlapec. A tak dobrý voják Josef Švejk právě na zdejší četnické stanici zakončil své putování do Českých Budějovic, neboť putimští četníci jej považovali za ruského špióna.  V roce 1958 byl natočen jeden z našich nejslavnějších filmů Poslušně hlásím, režiséra Karla Steklého, který byl pokračováním filmu Dobrý voják Švejk z roku 1957. Slavná filmová četnická stanice v Putimi byla zřízena v domě č. 40. Tento dům, nedaleko kamenného mostu, je označen pamětní tabulí a dům je taky opatřen historickou replikou cedule c.k. četnické stanice.

Putim je rovněž památkovou zónou lidové architektury, najdete zde několik architektonicky cenných zemědělských usedlostí, kamenný obloukový most přes mlýnský náhon a dominantu obce, původně gotický kostel sv. Vavřince. Z Putimi se pak již po několika kilometrech dostanete zpět do města Písku.



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů