Do 7. 7.2011 zbývá jen 77dní
Sedmičky se staly symbolem pro uzavření historické budovy Národního muzea před její rekonstrukcí. 7. 7. se naposledy otevře veřejnosti, 77 dní před jejím uzavřením zahajuje muzeum sérii akcí, kterými se s ní a jejími expozicemi rozloučí. Návštěvníci mají poslední možnost vidět Národní muzeum v současné podobě tak, jak ho zná již několik generací. Z depozitářů jsou postupně odváženy sbírkové předměty. Ty nejcennější opustily muzeum za mimořádných bezpečnostních podmínek 21. dubna.
Poslední šance k návštěvě Národního muzea
„Sedmička je šťastné číslo a doufáme, že přinese štěstí i naší historické budově při rekonstrukci,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Muzeum zahájilo odpočítávání posledních dní, které zbývají do uzavření jeho historické budovy. Od čtvrtka 21. dubna mají zájemci k návštěvě již jen 77 dní. Připomíná jim to banner a vlajka na budově, kalendář v její hale, odpočítávání na webových stránkách muzea i spoty, které běží na obrazovkách po celé republice. „Národní muzeum nebude už nikdy vypadat tak jako nyní. Návštěvníci se nám často svěřují, že mají naše expozice spojené se vzpomínkami z dětství. Mají poslední šanci si je připomenout. Po rekonstrukci jim budeme moci nabídnout větší komfort, lepší zázemí i větší a modernější výstavy, ale ukončíme tím jednu éru. Velmi významnou éru v dějinách muzejnictví,“ upozorňuje Lukeš.
Na posledních 77 dní připravilo muzeum pro své návštěvníky řadu akcí. V sobotu 7. května se bude loučit s historickými expozicemi akcí Stezka lovců mamutů, kdy budou pro dospělé i děti připravena zastavení, u kterých si budou moci vytvořit pravěké šperky, složit pravěké nádoby, zahrát si na archeology, naučit se tkát na stavu a splétat nitě nebo vyrobit vlastní těžítko. V úterý 7. června se rozloučí s přírodovědeckými expozicemi, kdy se návštěvníkům odhalí mnohá tajemství přírody. 18. května si připomene 120. výročí od otevření historické budovy. V Národním muzeu ožijí osobnosti z jeho dějin, dětské návštěvníky provedou neobvyklými zákoutími budovy a prozradí některé veselé historky z dějin muzea. 21. květen, tedy první sobotu po Mezinárodním dni muzeí, vyhlásilo den volného vstupu a 1. června, na den dětí, překvapí hlavně nejmenší návštěvníky řadou her a soutěží v rámci projektu Hravého muzea, jehož maskotem je mamut. Akce ke Dni dětí se budou konat také v naší nové budově.
Připravujeme se na rekonstrukci
Národní muzeum v těchto dnech, ve spolupráci s ministerstvem kultury, dokončuje přípravnou fázi generální rekonstrukce historické budovy. Dopracovává se definitivní podoba projektu a vrcholí stěhování sbírek i pracovníků. Historická budova nesloužila pouze pro výstavní účely, ale také zde byly uloženy sbírkové předměty, které jsou postupně přemísťovány do nových prostor na okraji Prahy či v její blízkosti. Dočkaly se tak modernizovaných, kvalitně vybavených depozitářů, splňujících bezpečnostní i klimatické požadavky. Stěhování je náročné nejen kvůli velkému množství předmětů, ale také kvůli nutnosti zajistit obalové materiály vysokých standardů. Zvláštní důraz je kladen na jejich PH kvalitu a prodyšnost. Pro převoz musely být opatřeny vysoce sofistikované úložné mobiliární systémy. Mnohé jsou zhotoveny na míru pro konkrétní prostory a sbírky.
Národní muzeum musí přestěhovat 7 miliónů předmětů a 13,5 běžných kilometrů knih
V rámci stěhování sbírek z historické budovy bylo též uskutečněno několik utajených bezpečnostních transportů s nejvzácnějšími exponáty Národního muzea. Ve čtvrtek 21. dubna byla pod dohledem Útvaru rychlého nasazení Policie ČR převezena do depozitáře Keltská hlava, která je označována za nejkrásnější keltskou plastiku ve střední Evropě z období kolem roku 200 před Kristem. Na rok 2015 je naplánována výstava o keltské civilizaci v Čechách, jejímž hlavním exponátem bude právě tento sbírkový předmět. Stejně tak se větší pozornosti dostane zřejmě i artefaktům z kolínského dvojhrobu, které byly za zvýšených bezpečnostních opatření rovněž odvezeny do depozitáře.
Zatímco v roce 2009 se stěhovaly spíše sbírky přírodovědecké, pro které nové depozitáře fungují již od roku 2003, nyní se stěhuje hlavně Historické muzeum a Knihovna Národního muzea. Důležitým mezníkem bylo dokončení rekonstrukce depozitářů v Terezíně a prostor na Zbraslavi. Díky pečlivé přípravě a trvalé podpoře ministerstva kultury se podařilo do poloviny roku 2010 přestěhovat téměř všechny pracovníky do nové budovy Národního muzea. Začátkem července 2011 pak bude ukončeno stěhování sbírek z depozitářů. Dohromady tak bude přestěhováno přibližně 7 miliónů muzejních sbírkových předmětů a 13,5 běžných kilometrů knižních fondů. Jde o největší stěhovací akci v dějinách českého muzejnictví.
V druhé polovině roku 2011 čeká pracovníky odborných oddělení reinstalace všech krátkodobých i stálých výstav, balení dosud vystavovaných předmětů, jejich převoz a uložení v detašovaných depozitářích. V červenci 2011, 120 let po otevření historické budovy, přestane budova kvůli stěhování a již nevyhovujícím technologiím splňovat řadu bezpečnostních a požárních norem pro rozsáhlý návštěvnický provoz. Ročně ji navštíví více jak 500 000 lidí. Hasičský záchranný sbor hl. města Prahy proto nedoporučuje pokračovat v plném veřejném provozu.
Tisková zpráva k uzavření historické budovy Národního muzea
Praha, 21. dubna 2011
|