Náročná rekonstrukce Kratochvíle u Netolic, která trvala čtvrt století, dospěje letos v červnu do finále. Tento úspěch oslaví čtyřdenní Svatojánská slavnost, která bude největší v novodobé historii letohrádku. Už nyní se organizátorům mohou hlásit lidé, kteří by se jí chtěli účastnit aktivněji než jen jako diváci.
„Program stavíme na spolupráci herců a neherců. Chceme setřít i hranici mezi aktéry a publikem,“ říká režisérka Kateřina Melenová. Právě tím je tato slavnost jedinečná - dává každému, kdo má chuť a invenci, možnost zapojit se.
Po čtyři večery od 20. do 23. června budou lidé moci přivítat nástup léta jak známými shakespearovskými motivy, tak „tancem nebeských sfér“ vzývajícím potřebu harmonie. Kratochvíle byla letním sídlem Rožmberků a Eggenbergů, takže vždy patřila hlavně zábavě a hodování. Nyní zámek získává zpět svoji renesanční podobu, čímž nastává ten pravý čas oživovat také park s vodním příkopem tak, jak tam v době rozkvětu bývalo zvykem.
První novodobá Svatojánská slavnost se odehrála už loni a přilákala na 900 návštěvníků. Trvala tři večery a protože měla velký ohlas, bude letos ještě pestřejší. Tento „site specific projekt“ počítá tentokrát s větším množstvím účinkujících, mezi nimiž se může objevit každý, kdo touží v mimořádném prostředí zažít působivou atmosféru noční oslavy přicházejícího léta. Ústředním motivem zůstane opět setkání krále lesních duchů Oberona a královny elfů Titanie. Obřad královské svatby spjatý s požehnáním úrodě a plodnosti je jedním z nejstarších rituálů. Novinkou bude inspirace vesmírným nekonečnem, která dá tradiční oslavě přírody další dimenzi.
Kontakt a další podrobnosti jsou na www.teatrummundi.cz.
V nové podobě projektu Svatojánská slavnost 2011 spojují síly tito aktéři: Státní zámek Kratochvíle, občanské sdružení Teatrum Mundi o. s. a divadelní společnost Studio dell’arte o. s., Divadelní společnost Barevný děti o. s., a mnoho výrazných uměleckých osobností (Milan Cais a Jiří Hradil - členové hudební skupiny Tata Bojs, Ondřej Smeykal - přední hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo, účast přislíbil i performer a výtvarník Petr Nikl).
|