Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je.

Romantické pohledy do minulosti

18.7.2011

Romantické pohledy do minulosti, provázející nás od dob dětských pohádek, nacházejí nejsnazší naplnění skrze návštěvu hradů a zámků. Právě ty nabízí nejen tajemné kouzlo minulosti, ale také poznání životního stylu šlechtických rodů zejména posledních staletí. Právě tuto stopu sledují akce oprav a restaurování hradů a zejména zámků a jejich interiérových instalací, kladoucí důraz na autentičnost staveb a interiérů ve vztahu k původnímu vybavení.

Hlavní vlna romantického historismu spadá v českých zemích do druhé třetiny 19. století. Význam této etapy ve vývoji architektury a umění dokládají zejména zámky, přestavěné v duchu anglické novogotiky tzv.windsorského typu, jako jsou zejména zámky Hluboká (1841 - 1871), Žleby u Čáslavi (od 1849) a na jižní Moravě Lednice (1843 - 1856). Novostavba zámku Hrádku u Nechanic (1841 - 1854) byla vytvořena ve stylu tudorské gotiky přímo podle projektu od anglického architekta Edwardse Bucktona Lamba. Romantická architektura prostředí Francie se stala hlavní inspirací pro zámek Sychrov u Turnova, přestavovaný v letech 1847 – 1862 pro Camille Rohana, hlavního představitele rodu Rohanů, původem francouzského.  Druhý proud novoromantismu v úpravách významných památek, zejména historických hradů, přesáhl až do počátku 20. století (např. Bouzov, úpravy Kokořína).

Ve společnosti se vlna historického romantismu vztahuje k polovině 19. století a váže se k revolučnímu roku 1848, v jehož důsledku šlechtě postupně končila mocenská privilegia i výsady. Nejvyšší aristokratické vrstvy vyvinuly úsilí k připomenutí své někdejší moci a výlučnosti, a proto i v úpravách a vybavení svých objektů a nejrůznějších aktivitách obracejí pozornost k rytířskému středověku. V samém centru Prahy byl na počest návštěvy císaře Františka Josefa I. v Praze pořádán jeden z neokázalejších historických karuselů, jezdecké slavnosti šlechty, procházejí městem ve starobylých feudálních úborech do jízdárny Valdštejnského paláce. Alba barevných litografií s vyobrazením průvodu šlechty zemí Koruny české z tohoto karuselu byla poté vyhledávanou součástí zámeckých knihoven.

Tajemné kouzlo minulosti s rytíři a princeznami zaujalo fantazii i prostřednictvím dětských her. V  romantickém duchu byly v průběhu druhé poloviny vychovávány i šlechtické děti, a to zejména formou her a hraček, ale byla tomu někdy přizpůsobena dokonce i nástěnná výzdoba dětských komnat, jako tomu bylo třeba na zámku Žleby.

NPÚ věnuje tématům přibližujícím významné období romantismu soustavnou pozornost i z hlediska vydávaných publikací, katalogů a sborníků (např. Romantický historismus – novogotika; Kamenná kniha; Karusely).

Téma romantismu je zařazeno na 3. čtvrtletí roku právě proto, že v těchto měsících vrcholí hlavní návštěvnická sezóna na hradech a zámcích a téma bude letos obohacovat běžný program přednáškami prohlubujícími informace právě u objektů, jejichž architektura i interiéry jsou s obdobím romantismu nejvíce spjaté.

TZ: Mgr. Zdeňka Kalová, DiS



© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů