Ke dvěma Dinoparkům v naší zemi, tj. k Dinoparku v Plzni a Vyškově, nedávno přibyl další Dinopark v Ostravě-Doubravě. K Dinoparku se dostanete silnicí z Ostravy směrem na Karvinou, odbočíte na Doubravu a následuje další odbočka na Doubravu. Do areálu Dinoparku se vstupuje mohutnou branou a rázem se dostanete do druhohor. Na ploše 20 ha uvidíte přírodní scenérie se sedmdesáti obrovskými praještěry v životní velikosti. Všechny modely jsou ozvučeny a některé jsou i pohyblivé. Tak například za Dinogrilem cení své tesáky tyranosaurus rex, na jiném místě stojí zase obrovský saultosaur a mává ocasem.
V Dinoparku je k vidění celá řada dalších atrakcí. Děti určitě zaujme paleontologické hřiště, kde si v písku mohou vykopat kosti pravěkých ještěrů. Návštěvníci mohou v místním kině shlédnout poučný film 3D s názvem „Příběh mláděte“. K promítání filmu jsou pak vybaveni polarizačními trojrozměrnými brýlemi, které umocňují dojem z filmu. V areálu stojí pavilon, který se jmenuje „ Cesta do minulosti země“. Zde si můžete prohlédnout skutečné předměty z druhohor. Jsou zde vystaveny například otisky trilobitů a pravěkých rostlin. Dinopark je otevřený celoročně a denně. Dinopark v Ostravě-Doubravě je největším Dinoparkem co do rozlohy i počtem pravěkých zvířat v České republice.
Pokud si budete chtít prohlédnout ještě pěkný a přitom tak opomíjený zámek, pokračujte silnicí do Karviné. Zde v Karviné-Fryštátu, na Masarykově náměstí, stojí empírový zámek Fryštát. Na zámku se můžete seznámit s vybavením šlechtických sídel z období 16.-20. století. Je zde například k vidění Hudební salon, Růžový salonek, Orientální salon, Modrý salonek, Reprezentační sál a řada dalších zámeckých místností. Na zámku jsou vystaveny taky vzácné sbírky výtvarného umění z Národní galerie v Praze. Jsou zde zastoupeni významní čeští umělci 19. století, jako Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Antonín a Josef Mánesovi, Julius Mařák a řada dalších.
Na zámku jsu tři prohlídkové trasy. První okruh, hlavní budova zámku s expozicí šlechtického bydlení 16.-20. století a druhý okruh, vedlejší budova Lottyhaus s expozicí šlechtického a měšťanského bydlení z 19. století , jsou přístupny od dubna do října, denně mimo pondělí. Třetí okruh, vedlejší budova Lottyhaus se sbírkou výtvarného umění z Národní galerie v Praze, je přístupný celoročně, denně, mimo pondělí. Zámek je propojen krytou chodbou s kostelem Povýšení sv. Kříže a skleněnou chodbou taky s vedlejší budovou Lottyhaus.
Rodiny s dětmi by rozhodně měly taky navštívit zámecký park ( park Boženy Němcové), s mnoha vzácný mi dřevinami. Je zde totiž dětský koutek ve stylu slovanského hradiště a rekreační areál Loděnice, ve kterém je možno si zapůjčit loďky, na projížďky slepým ramenem řeky Olše. Najdete zde taky zookoutek s výběhem pro vysokou zvěř a drobným vodním ptactvem. Na zámku je taky stylová restaurace s výbornou kuchyní a před zámkem je krásná květinová zahrada.
Autor: Jiří Glet
http://www.litery.cz
|