Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.

 

Klášter sv. Anežky České (Národní galerie v Praze, expozice středov. umění)

Typ, stav místa: Klášter, Zachovalý
Kraj: Praha
GPS: 50°05'31.037"N   14°25'24.317"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
www:www.ngprague.cz
Kontakt: ak.educ@ngprague.cz, 221 879 216, 225
Otevírací doba: ÚT - NE, 10-18h
Vstupné: - 150,- Kč (základní)
- 80,- Kč (snížená)
- 200,- Kč (rodinná vstupenka)

(zvýhodněné vstupné v rozmezí 30-100 Kč zahrnující vstup i lektorský program. Vstupné platí v rámci většiny lektorských programů - koment. prohlídek, programů pro děti a rodiče, výtvarných dílen ap.)
Služby: Lektorské oddělení Sbírky starého umění Národní galerie v Praze - Klášter sv. Anežky České
U Milosrdných 17, 110 00 Praha 1 - Staré Město
tel. 221 879 216, 217, 225, 237, ak.educ@ngprague.cz
Popis místa: Klášter sv. Anežky České založila přemyslovská princezna Anežka, sestra krále Václava I., zřejmě roku 1231 jako první klášter klarisek severně od Alp. Jde o první gotickou stavbu v Praze. Areál se původně skládal z většího kláštera klarisek a méně významného kláštera menších bratří, který později zanikl. Klášter byl ve své době významným duchovním centrem ovlivňujícím dějiny našeho národa, ale také přemyslovským pohřebištěm.

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je od listopadu roku 2000 zpřístupněna nově koncipovaná expozice středověkého a raně renesančního umění.

První část expozice v patře sleduje vývoj českého umění od deskových obrazů a sochařství poloviny 14. století (Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Michelské madony) přes "měkký" sloh Mistra Theodorika k obrazům Mistra Třeboňského oltáře a dílům krásného slohu (Madona svatovítská, Sv. Petr ze Slivice, Varianta Krumlovské madony). Zatímco ve 14. století a v období kolem roku 1400 patřily Čechy a Praha k významným centrům evropského uměleckého dění, v 15. století naopak umělecké podněty spíše přijímaly (Mistr Svatojiřského oltáře, Mistr Puchnerovy archy, Mistr Litoměřického oltáře). Česká a moravská díla z 15. a počátku 16. století jsou v expozici nově konfrontována s tvorbou ostatních středoevropských oblastí, s nimiž Čechy v té době spojovaly těsné kulturní kontakty. Obraz Madony s dítětem od Mistra IW tak vede dialog s dílem stejného námětu od saského umělce Lucase Cranacha st. Významný Mistr žebráckého Oplakávání je zastoupen svým stěžejním dílem dokládajícím vysokou úroveň řezbářství v oblasti jižních Čech, zatímco vliv tzv. podunajské školy (v expozici např. obraz Albrechta Altdorfera) se odráží v tvorbě Mistra IP.

K dispozici je částečný bezbariérový přístup.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Okoř  
Jenštejn  
Nelahozeves  
Veltrusy  
Průhonice  
Roztoky u Prahy  
Letohrádek Hvězda  
Vyšehrad  
Troja  
Pražský hrad ( Hradčany)  
Nový Hrádek u Kunratic  
ZOO - Praha  
Zlatá Ulička - Praha - Pražský hrad  
Národní muzeum  
Malé máslovické muzeum másla  
Fotografie:

Přidej fota

                       
 


Místo vloženo dne: 14.01.2011

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26

<< nejnovější  << předchozí
FotoAnhald (14.1.2011 12:43)
Dobrý popis, děkujeme 11

<< nejnovější  << předchozí


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů