Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.

 

klásterní areál Ostrov

Typ, stav místa: Klášter, Zachovalý
Kraj: Karlovarský kraj
GPS: 50°18'17.838"N   12°56'6.040"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
www:www.klasterostrov.cz
Kontakt: Klášter Ostrov
Klášterní 141/D
363 01 Ostrov

Tel.: 353 800 521
E-mail: klaster@dk-ostrov.cz
IČ: 00520136
Otevírací doba: úterý - neděle: 9:30-12:30 a 13:00-17:30
Vstupné: Prohlídka kaplí s průvodcem: 50 Kč, 40 Kč, 20 Kč
Prohlídka kostela s výstavami: 30 Kč, 20 Kč, 10 Kč
Služby: Prodej suvenýrů, propagačních a informačních materiálů (Ostrov a okolí)
Popis místa: Na okraji historického Ostrova se rozkládá komplex barokních staveb zvaný Posvátný okrsek, který podává jedinečné svědectví o bohaté minulosti Ostrova. Skládá se z někdejšího kláštera řádu piaristů, kostela a tří kaplí.
Klášter s gymnáziem založila v roce 1666 vévodkyně Anna Magdaléna, vdova po Juliu Jindřichovi Sasko-lauenburském. V klášterním gymnáziu studovala až do jeho zrušení v roce 1876 řada významných osobností, mezi nimi i hudební skladatel J. C. F. Fischer (1656-1746) či fyzik a chemik J. Loschmidt (1821-1895). Později sloužil klášter dívčí internátní škole sester křesťanské lásky a také československé armádě. V letech 2001-2007 byl celý areál obnoven, klášter přeměněn na obytný prostor a v kaplích a kostele umístěny expozice z dějin města.

Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie
Spolu s klášterem piaristů byl postaven také klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, vysvěcený v roce 1674. Stavbu obou budov provedl pražský stavitel Martin Reiner. Kostel je jednolodní stavbou se samostatnou zvonicí, která je s kostelem spojena sakristií. Kostel měl vedle hlavního oltáře i šest oltářů postranních, kazatelnu s reliéfní výzdobou, kalvárii, barokní varhanní pozitiv a čtyři zvony. Tvůrcem velké části původního vybavení interiéru byl ostrovský sochař Martin Möckel. Vybavení kostela bylo ve 2. pol. 20. století téměř zcela zničeno a je dochováno pouze na fotografiích. Kostel nyní slouží jako víceúčelový kulturní sál pro pravidelné výstavy a koncerty a jako místo stálé expozice věnované dějinám Ostrova a ostrovskému porcelánu.

Kaple sv. Anny
Mauzoleum vévodů Sasko-lauenburských a markrabat Bádenských navazuje na klasická díla italské renesance a manýrismu a patří k nestarším raně barokním centrálním stavbám v Čechách. Vystavěno bylo v letech 1644-1663 vévodou Juliem Jindřichem Sasko-lauenburským na odlehlém místě za zámeckou zahradou jako první stavba budoucího Posvátného okrsku.Osmiboká kaple s bání s lucernou a cibulovitou vížkou měla původně dva přístavky a vstup ze strany města. Zadní průčelí obklopoval ochoz se vstupy na empory v patře kaple. Kaple byla též komunikačně propojena lávkou a šnekovým schodištěm s klášterním kostelem. V interiéru kaple jsou mezi pilíři umístěny empory, které sloužily pro uložení tumby, případně jako zpěvácké tribuny. Ve spodní části arkád byly umístěny obrazy zesnulých. Samotná hrobka se nachází pod kaplí. Je dvouprostorová a bylo do ní uloženo celkem osm osob. V kapli se dnes nachází expozice věnovaná významným majitelům ostrovského panství v barokním období – vévodům Sasko-lauenburským a markrabatům Bádenským.

Kaple Panny Marie Einsiedelnské
Nejvýraznější stavbu v klášterním areálu nechala postavit Franziska Sibylla Augusta, markraběnka Bádenská, po vzoru kaple ve švýcarském Einsiedeln. V roce 1708 v Einsiedeln nabyl řeči její dosud nemluvící syn Ludwig Georg a později se uzdravil i z vážné horečky. Kaple Panny Marie Einsiedelnské v Ostrově tak měla vyjádřit markraběnčinu vděčnost. Stavba kaple byla realizována v letech 1709-1710 patrně J. M. Sockhem, dvorním stavitelem markrabat bádenských, podle plánů zaslaných opatem kláštera v Einsiedeln. Markraběnka pak získala i kopii mariánské sošky – einsiedelnské „černé“ madony. Vstupní průčelí kaple obrácené k městu je bohatě architektonicky pojednáno: fasáda členěná sloupy a nárožními pilastry, alianční erb nad vstupním portálem vynášený dvojicí andílků, štukové reliéfy (Zvěstování P. Marie, Narození Páně, Smrt P. Marie) nebo plastiky ve vrcholu a po stranách štítu (P.Marie, sv. Benedikt, sv. Maurus).
Vpravo od kaple dále stojí drobná kaple P. Marie Bolestné, součást někdejší křížové cesty.

Kaple sv. Floriána
V prosinci roku 1691 zachvátil ostrovský zámek požár, který se však naštěstí vyhnul přilehlým městským domům. Markraběnka Franziska Sibylla Augusta nechala z vděčnosti za odvrácení požáru města postavit kapli zasvěcenou právě ochránci před ohněm, svatému Floriánovi. První pouť k nové kapli se konala v roce 1694, v den výročí požáru zámku. Stavbu provedl dvorní stavitel J. M. Sockh v letech 1692–1693. Po pohřební kapli a letohrádku v zámeckém parku jde o další centrální stavbu v Ostrově. Kaple má půdorys čtverce se zkosenými nárožími a je zastřešena bání s lucernou. Interiér zdobí štuková výzdoba a zejména působivá malba kupole znázorňující vraždění betlémských dětí, jejímž autorem byl Paolo Manni, italský malíř působící u bádenského dvora. Svátek betlémských neviňátek připadá na 28. prosince, tedy na výroční den požáru zámku, který je tímto připomenut. Po roce 1793 sloužila kaple jako sýpka a skladiště. V roce 1933 byla renovována jako památník obětem první světové války. Po celkové obnově v roce 2007 byl v kapli umístěn Památník obětem násilí na Ostrovsku ve 20. století

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Andělská Hora  
Hartenštejn  
Hungerberg - Bochov  
Loket  
Ostrov nad Ohří  
Perštejn  
Klášterní areál  
Diana v Karlových Varech  
Blatenský vrch  
Bučina  
Doubská Hora u Karlových Var  
Goethova vyhlídka  
Klínovec  
Tisovský vrh ( Pajndl)  
Vyhlídka Karla IV.  
Fotografie:

Přidej fota

 


Místo vloženo dne: 02.12.2012

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů