Hledáte tipy na výlety a dovolenou v České republice? Ve spolupráci s portálem Megaubytko.cz najdete množství tipů na výlety a na levné ubytování pro Vaši dovolenou. Doporučujeme turisticky oblíbené regiony Vysočina a Jeseníky. Ubytování si rychle a snadno zarezervujete na stránkách ubytování Jeseníky a ubytování Vysočina. Naplánujte si dovolenou s lehkostí ještě dnes.
Přihlášení    Registrace
Tisk stránky Poslat přátelům Nápověda    Pranostika na tento den: Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je.

 

Muzeum tkalcovství Strmilov

Typ, stav místa: Muzeum, Zachovalý
Kraj: Jihočeský kraj
GPS: 49°9'25.785"N   15°11'54.449"E
Mapa:http://www.mapy.cz/...
www:http://www.tkalcovna.cz/muzeum/muzeum.html
Kontakt: Zdeněk Kubák
umělecká tkalcovna v. o. s. Strmilov
Kunžatecká 25
378 53 Strmilov

Zdeněk Kubák mobil.: +420 603 231 106
Jana Bradová mobil: +420 736 774 796
e-mail: info@tkalcovna.cz
Popis místa: Vzhledem ke klimatickým podmínkám i k relativně neúrodné půdě byli obyvatelé Strmilovska od dob kolonizace nuceni zabývat se ve značné míře živočišnou výrobou, ve které hrál nemalou roli chov ovcí. Z rostlinné výroby byly pěstovány ty zemědělské plodiny, které dobře snášely zdejší drsné podmínky. Mezi takovéto typicky podhorské plodiny patří len. Chov ovcí a pěstování lnu vytvořily základní předpoklady pro uplatnění tkalcovství a soukenictví. Chov ovcí byl navíc podporován i vrchností z Jindřichova Hradce, pod jejíž panství Strmilov do roku 1691 příslušel, a která takto zajišťovala zdroj surovin domácím, především jindřichohradeckým soukeníkům. K roku 1468 máme první písemné zprávy, které potvrzují existenci tkalcovského cechu v Jindřichově Hradci. Až do 17. století byli členy tohoto cechu i strmilovští tkalci. Berní rula k roku 1654 uvádí ve Strmilově 9 tkalců a 3 soukeníky, k roku 1757 již 33 tkalců a 1 soukeníka. Budování stálé mohutné a jednotně ustrojené armády v 18. století významně pomohlo i tkalcům. Vojenským erárem byla v Jindřichově Hradci roku 1767 založena tkalcovská škola.

budova muzea tkalcovstvíStrmilovské tkalcovské výrobky byly pro svoji vysokou kvalitu vyváženy prostřednictvím vídeňských firem do ciziny. Velký zájem o ně byl v balkánských zemích, Turecku a na Krétě.

K prvním známým velkým faktorům ve Strmilově patřili p. Lesovský, Filip Kubele a Jan Kondrys. Jejich jména připomínají již jen názvy domů Kubelák, Kondrysák. Jedinou tkalcovnu, v níž se pracuje dodnes, založil r. 1870 František Kubák.

Samostatným tkalcem byl Vojtěch Fridrich. Své výrobky nosil zpočátku jen v nůši na výroční trhy v okolí. Jeho syn zřídil v 80. letech 19. století tkalcovnu na Braně čp. 12. V roce 1920 ji předal zeti Josefu Vonkovi, který roku 1923 zavedl elektrický pohon, výrobu rozšířil a po 2. světové válce přestěhoval do nově postavené budovy čp. 410 (nyní Kovopor).

O životě tkalců vypraví v knize Snílci z Vysočiny strmilovský rodák Fráňa Richter.

Ruční tkalcovská výroba byla zastavena počátkem třicátých let v důsledku hospodářské krize. Do února 1948 přetrvaly pouze tři tkalcovské podniky - Adolfa Češky, Ferdinanda Kubáka a Josefa Vonky.

V druhé polovině 20. století se o rozvoj tkalcovské firmy zasloužil především Ferdinand Kubák, který pod podnikem Ústřední lidové umělecké výroby Praha (zřizovatelem bylo Ministerstvo kultury - prodejny "Krásná Jizba") zde udržoval jako mistr ÚLUV tkalcovskou tradici až po navrácení dílny v restituci.

Ferdinand Kubák, který také připravil expozici muzea tkalcovství, předal v r. 1992 vedení rodinné tkalcovny svým dětem - Zdeňku Kubákovi a Janě Bradové.

Prohlídku muzea můžete spojit s exkurzí
v rodinné tkalcovně, kde se vyrábí bytový textil ze 100% ovčí vlny a bavlny s tradičními
i moderními vzory.

Nejbližší zajímavé tipy v okolí

Žírovnice  
Landštejn  
Kamenice nad Lipou  
Městské muzeum v Kamenici nad Lipou  
Městské muzeum Žirovnice  
Vítkův hrádek  
Albeř (Terezín)  
Český Rudolec  
Fotografie:

Přidej fota

   
 


Místo vloženo dne: 01.06.2011

Přidej nové místo

 Vaše komentáře 
Nick: Toto pole nevyplnujte, je to proti spamu
Jméno: * povinnéE-mail:
 Vzkaz:
     ~11 ~12 ~13 ~14 ~15 ~16 ~17 ~18 ~19 ~20 ~21 ~22 ~23 ~24 ~25 ~26


<< Zpět na seznam míst

© Copyright 2008-2011 - KudyKam.com Mapa stránek, Admin: Michal Bůžek, Email: admin@kudykam.com
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Tipy na výlet a webové kamery | Tipy na cesty | Sraz cyklistů